Connect with us

Gündem

Nureddin Nebati: İcra ve haciz sorunları ile ilgili bir çözüm yolu hazırlığı var

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, NTV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. “İki projeye çalışılıyor” NTV’de Ahmet Ergin’in …

Published

on

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, NTV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İki projeye çalışılıyor”

NTV’de Ahmet Ergin’in sorularını yanıtlayan Nureddin Nebati, Hükümetin önünde iki önemli proje olduğunu belirterek, dar gelirlileri ilgilendiren konularda üst üste atılan adımları ve destekleri dile getirdi.

Bakan Nebati, yaptığı açıklamalar içerisinde kendisine yöneltilen bir soruya cevaben, icra ve haciz sorunları ile ilgili bir çözüm yolu hazırlığı içinde olunduğunu ve çalışmaların tamamlandığında paylaşılacağını aktardı.

Dar gelirlilere yapılan destek 2022 yılında 145,6 milyar liraya çıktı

Bakan Nebati, 2022”de 1,6 milyar lira olarak yapılan desteklerin 2022 yılına gelindiğinde 145,6 milyar liraya çıkartıldığını vurguladı.

Sosyal konut projesi eylül ayında açıklanacak

Doğalgaz ve Elektirik desteği, kira düzenlemesi, ücretlerde iyileştirme ve sosyal konut projesini de aktadan Bakan Nebati, sosyal konut projesinin eylül ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını vurguladı.

Nebati, açıklamalarına ticari kredilerdeki sınır ve tahıl koridorundaki gelişmelere de değindi.

Ticari kredilere faiz sınırı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) sağlam adımlarla ilerlediğini belirten Bakan Nebati, Merkez Bankası’nın faiz adımları ile ticari kredilerin arasındaki makasının açıldığını ve son aldığı kararlarla üç ayaklı bir sistem geliştirdiğini belirtti. “Üretim, istihdam ve büyüme” olarak geliştirilen ekonomik sistemin bu şartlarda yürütüldüğünü anlattı. Dün itibari ile alınan kararların yansımalarının gerçekleştirdiği sistemi anlatan Bakan Nebati, “Hazinenin 2 ve 10 yıllık tahvil faizi 2 puandan fazla geriledi.” diyerek (ZK) menkul kıymet taleplerinin artırıldığını ortaya koydu.

Krediler amacına uygun kullanması için adımlar atılıyor

Bankaların tahvil almayı tercih ederse talebin nasıl karşılanacağı sorusuna da yanıt veren Bakan Nebati, kredilerinin faturalandırılarak amacına uygun olarak kullanılmasını sağlamak istediklerini ortaya koydu. Nebati, gerçekleştirilmezse kredilerin geri çekilmesine kadar uygulamaları devreye sokacaklarını aktardı.

“Hiç bir zaman sıkıntı yaşamadık, yaşanmayacak”

İyimserlik ve karamsarlık kavramlarının da altını çizen Bakan Nebati, “Türkiye’de sürekli bir tarih belirleniyor ve bu tarihlerde Türkiye’nin olumsuzluklar yaşanacağı söyleniyor ve öylesine acımasız rakamlar kullanıyorlar ki. Daha önce de Türkiye ödemeler dengesi ve cari açıkta hiç bir sorun yaşamadı ve yaşamayacak da. Yıllıklandırılmış cari açık 45 milyar dolar seviyesine geldi. İlk altı ayda 32 milyar dolarını karşıladık. Kalan 13 milyar doları Türkiye hiç bir sorun yaşamadan karşılar.” diyerek yapılan spekülasyonlara yanıt verdi.

(AYRINTILAR GELİYOR)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Arabanın çarptığı minik Rümeysa’dan kahreden haber

Olay, dün akşam saatlerinde Kepez ilçesi Kırçiçeği Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran; R.K.A. denetiminde bulunan 07 AJV …

Published

on

Olay, dün akşam saatlerinde Kepez ilçesi Kırçiçeği Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran; R.K.A. denetiminde bulunan 07 AJV 964 plakalı araba cadde üzerinde 4 yaşındaki Rümeysa Sancar’a çarptı.

Kazada ağır yaralanan Sancar, olay yerine gelen sıhhat çalışanları tarafından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Burada hekimlerin tüm müdahalesine karşın ise kurtarılamadı.

Küçük Rumeysa’nın cenazesi öğlen saatlerinde ailesi tarafından gözyaşları ortasında teslim alındı.

Continue Reading

Gündem

Göç Yönetimi Başkanlığı: 72 bin 578 kaçak göçmen, hudut dışı edildi

  Göç Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kaçak göçle gayretin aralıksız sürdürüldüğü belirtilerek, “Bu kapsamda; ülkemizin hudut …

Published

on

 

Göç Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kaçak göçle gayretin aralıksız sürdürüldüğü belirtilerek, “Bu kapsamda; ülkemizin hudut güvenliği en üst düzeyde tutularak kaçak göçmenlerin ülkemize girişi engellenmektedir. 2022 yılında doğu ve güney hudutlarımızda olmak üzere 197 bin 482 kaçak göçmenin ülkemize girişi engellenmiştir. Böylelikle 2016 yılından bu yana ülkemize girişi engellenen kaçak göçmen sayısı 2 milyon 660 bin 903 olmuştur. Kaçak göçle uğraş kapsamında kolluk ünitelerimizce kaçak göçmenlerin ve organizatörlerin tespit ve deşifresi maksadıyla yapılan yol denetimleri de arttırılmıştır. Yapılan kontroller ve operasyonlar sonucunda; yakalanan mükerrerlikten arındırılmış kaçak göçmen sayısı geçen yılın tıpkı periyodunda 73 bin 406 olarak kayıtlara geçerken, bu yıl yüzde 106 artışla 151 bin 563 olarak gerçekleşmiştir” denildi.

‘SINIR DIŞI SAYISI YÜZDE 142 ARTTI’

Yasa dışı yollardan giriş yapanların hudut dışı süreçlerinin sürdüğü ve Türkiye’nin, Avrupa ortalamasının çok üzerinde muvaffakiyetle geri göndermeler gerçekleştirdiği vurgulanarak, “Tüm uyruklarla birlikte ağustos ayının birinci 20 gününde 10 bin 13, yılbaşından bu yana ise 72 bin 578 kaçak göçmen hudut dışı edilmiştir. Geçen yılın birebir devriyle kıyaslandığında hudut dışı sayısı yüzde 142 artmıştır. Geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran hudut dışı sayısı Afganistan asıllı yabancılarda yüzde 140, Pakistan asıllı yabancılarda yüzde 78 ve öbür asıllı yabancılarda yüzde 198 artmıştır. 2016 yılından bu yana hudut dışı edilen kaçak göçmen sayısı ise 398 bin 87’ye ulaşmıştır. 2016 yılından bugüne kadar Avrupa’ya geçen yabancı sayısı da 718 bin 586 olarak kayıtlara geçmiştir” denildi. 

Continue Reading

Gündem

Köpeği çalınınca hayatı alt üst oldu! Görünce gözlerim doldu

Olay, 15 Ağustos’ta Serdivan ilçesine Esentepe Mahallesi’ndeki sitede meydana geldi. Blue tri color cinsi köpek, sitenin bahçesinde 2 kuşkulu …

Published

on

Olay, 15 Ağustos’ta Serdivan ilçesine Esentepe Mahallesi’ndeki sitede meydana geldi. Blue tri color cinsi köpek, sitenin bahçesinde 2 kuşkulu tarafından çalındı. “Leydi” ismini verdiği köpeğinin bahçede olmadığını fark eden 23 yaşındaki Kerim Alkış, güvenlik kameralarını izleyince gerçek ortaya çıktı. Gece saatlerinde 2 kişinin köpeğini dakikalar içinde çaldığını gören Alkış, büyük keder yaşadı.

Durumu polis gruplarına bildiren genç, köpeğinin bulunması için seferber oldu. Takımlar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda köpeği çalan 2 kuşkulu yakalanarak gözaltına alındı. Emniyetteki süreçleri sonrasında adliyeye sevk edilen şüphelilerden biri tutuklanırken, oburu hür bırakıldı. Özgür bırakılan kişi, çaldıkları köpeği geri getirmesi sonrasında Alkış, çocuğu üzere baktığı köpeğine kavuşmanın memnunluğunu yaşıyor.

“KÖPEĞİMİN İKİ ŞAHIS TARAFINDAN ÇALINDIĞINI GÖRÜNCE GÖZLERİM DOLDU”

Köpeği çalınınca büyük keder yaşadığını aktaran Kerim Alkış, “Köpeğimi bahçede göremeyince site yöneticisine başvurdum ve güvenlik kameralarını izleyince köpeğimin çalındığını gördüm. Köpeğimin 2 şahıs tarafından çalındığını görünce gözlerim doldu. Tel örgülerden bir kişi atlıyor ve köpeğimi kucağına alıyor. Sonrasında dışarda bekleyene veriyor ve gidiyorlar. Maddi kıymetinden çok manevi kıymeti var, bana kuzenimin ikramıydı. Şuan ki bedeli de tam olarak 25 bin lira” dedi.

“KÖPEĞİM YASAKLI IRK OLARAK GEÇİYOR FAKAT ÇOK İNSANCIL BİR KÖPEK OLDUĞU İÇİN ÇALINDI”

Köpeği bulunduğu için çok sevinçli olduğunu belirten Alkış, “Köpeğim bulunmadan evvel uyku uyuyamıyordum, daima dışarı bakıyordum, Leydi tahminen gelir diye. 2 kişi gözaltına alınmıştı ve cürmü bir kişi üstlenmiş, başkası hür kaldı. O kişi de köpeğimi getirmiş. Ben konutta yoktum o sırada, anneme teslim etmiş. Köpeğimi birinci gördüğümde bana armağan edildiği günden bu yana olan bir yıllık süreç gözümün önünden geçti. Köpeğim yasaklı ırk olarak geçiyor lakin cana yakın, çok insancıl bir köpektir. Köpeğim geri gelince kardeşim Zeynep çok memnunluk yaşadı. Gece saat 23.00’e kadar bahçede Leydi’yle birlikte kaldı. Köpeğimin tekrardan çalınma riskine karşı tellerin üstüne jiletli tel çekerek tedbir alacağım” diye konuştu.

Continue Reading

Trending