Connect with us

Gündem

Deve Tabanı Çiçeği

Published

on

Deve tabanı çiçeği monstera adı ile de bilinmektedir. Tropik bir bitkidir. Özellikle Havai taraflarında doğada kendi kendine yetişmektedir. Son zamanlarda ülkemizde de çok popüler olmuş salon bitkilerinden biridir.

Ev ortamında yetiştirilen bitkiler evin havasını değiştirmektedir. Özellikle salon bitkileri gerek yeşil görüntüsü gerekse yapraklarının desenleri ile insanları büyülemektedir. İşte bu çiçeklerden biri de deva tabanı çiçeğidir. Yaprağının büyük olması, delikli görüntüsü çoğu kişinin hayranlık duyacağı türdedir.

Yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Gerekli koşullar sağladıktan sonra hızla büyüyecek, yeni yeni yapraklar çıkacaktır. Çiçek yaprakları en son çıkan yaprağın dalından çıkmaktadır. Ayrıca çiçeğin üzerinde hava kökleri de vardır. Bu hava kökleri sayesinde çiçek daha yüksek alanlara kadar tırmanmaktadır

Doğada yetişen çiçek ağaç altlarında bulunmaktadır. Tropikal alanlarda, ormanlık bölgelerde kendi kendine yetişmektedir. Hava köklerini daha yukarılara çıkmak için kullanır. Böylece ışığa doğru büyümektedir. Tropikal bir çiçek olduğu için nem istemektedir. Bu sebeple çok kuru yerlerde yetiştirilmesi zor bir bitkidir. Ancak içerinin nem oranı ayarlandığında kolaylıkla yetiştirilebilir.

Sitede yer alan farklı gruplardaki deve tabanları sipariş edilebilir. Ürünün fiyatları çiçeğin boyuna göre değişecektir. Ayrıca çiçekle beraber gönderilen aksesuarlar ve saksı gibi detaylar da fiyatı etkiler.

Deve Tabanı Çiçeği Bakımı

Deve tabanı çiçeğinin bakımı kolaydır. Yetişmesi için gerekli ortam sağlandıktan sonra aslında pek yapacak bir şey kalmaz. Ancak yapraklarının ihtiyaç duyduğu nemi alması gerekir. Eğer kurak bir iklimde yaşıyorsanız odaya nem sağlayan makineler koyabilirsiniz. Buna imkanınız yoksa yakınına su dolu olan kaplar yerleştirebilirsiniz.

Nem sağlamak için banyoyu da kullanabilirsiniz. Bunun için belirli aralıklarla hem yapraklarının temizlenmesi hem de sulama amacıyla banyoda fıskiye yardımıyla tepeden sulama yapabilirsiniz. Sulama işlemi bittikten sonra kapıyı kapatarak bir süre burada tutabilir, neme doymasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında yapraklarının sık sık silinmesi de gerekir. Yapraklarında kurumalar meydana geliyorsa nemsizlik ve toz yüzünden olabilir. Temiz ve nemli bir bez ile yaprak yüzeyleri hafifçe silinmelidir.

Deve Tabanı Çiçeği Toprak Özellikleri Nasıl Olmalı?

Deve tabanı çiçeğini sipariş ettikten sonra hangi toprağı ekeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu çiçek geçirgen toprak sever. Saksının drenajı iyi sağlanmalıdır. Her ne kadar tropik bir bitki olsa da toprağın içerisinde su tutmaması gerekir. Aksi halde bitkinin kökleri çürüyecektir.

Bunun için iyi bir toprak karışımı gerekir. Öncelikle kaliteli bir toprak alınmalıdır. Bunun için yeşil yapraklı salon bitkilerine özel olan toprak seçimi yapılabilir. Toprağın içerisine lav taşı, ponza taşı gibi taşlar da eklenebilir. Böylece toprak hem hava alacak hem de drenaj sağlanacaktır. Ayrıca saksının alt kısmına drenajın sağlanması için ponza taşı, orkide toprağı koyulabilir.

Toprağın değer bakımından düşmemesi için çeşitli destekler de sağlanmalıdır. Bunun için yılda iki kez salon bitkilerine özel gübreler uygulanabilir.

Deve Tabanı Çiçeği Çoğaltma İşlemi

Deve tabanı çiçeği çoğaltma işlemi de kolaydır. Daha önce belirttiğimiz gibi deve tabanında hava kökleri bulunur. Yaprakların alt kısmına gelen hava kökleri odunlaştığı zaman dal üzerinde kalacak şekilde budanabilir. Böylece elde edilen hava köklü dalın bir su içerisine yerleştirilerek köklenmesi sağlanabilir.

Deve tabanı bitkisini çoğaltmak bu kadar kolaydır. Salon bitkisi kategorisinde yer alan bu bitkiyi sipariş ederek evinizin daha sıcak bir ortam haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sadece kendiniz için değil sevdikleriniz için de sipariş edebilirsiniz. Kısa süre içerisinde sağlam bir şekilde size ulaşacaktır. Boyut seçimini yine site üzerinden yapabilirsiniz. İster ufak bir boyut alarak kendiniz büyümesini sağlayabilir, isterseniz de daha büyük boyutlarda alarak yapraklanmasını izleyebilirsiniz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Arabanın çarptığı minik Rümeysa’dan kahreden haber

Olay, dün akşam saatlerinde Kepez ilçesi Kırçiçeği Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran; R.K.A. denetiminde bulunan 07 AJV …

Published

on

Olay, dün akşam saatlerinde Kepez ilçesi Kırçiçeği Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran; R.K.A. denetiminde bulunan 07 AJV 964 plakalı araba cadde üzerinde 4 yaşındaki Rümeysa Sancar’a çarptı.

Kazada ağır yaralanan Sancar, olay yerine gelen sıhhat çalışanları tarafından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Burada hekimlerin tüm müdahalesine karşın ise kurtarılamadı.

Küçük Rumeysa’nın cenazesi öğlen saatlerinde ailesi tarafından gözyaşları ortasında teslim alındı.

Continue Reading

Gündem

Göç Yönetimi Başkanlığı: 72 bin 578 kaçak göçmen, hudut dışı edildi

  Göç Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kaçak göçle gayretin aralıksız sürdürüldüğü belirtilerek, “Bu kapsamda; ülkemizin hudut …

Published

on

 

Göç Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kaçak göçle gayretin aralıksız sürdürüldüğü belirtilerek, “Bu kapsamda; ülkemizin hudut güvenliği en üst düzeyde tutularak kaçak göçmenlerin ülkemize girişi engellenmektedir. 2022 yılında doğu ve güney hudutlarımızda olmak üzere 197 bin 482 kaçak göçmenin ülkemize girişi engellenmiştir. Böylelikle 2016 yılından bu yana ülkemize girişi engellenen kaçak göçmen sayısı 2 milyon 660 bin 903 olmuştur. Kaçak göçle uğraş kapsamında kolluk ünitelerimizce kaçak göçmenlerin ve organizatörlerin tespit ve deşifresi maksadıyla yapılan yol denetimleri de arttırılmıştır. Yapılan kontroller ve operasyonlar sonucunda; yakalanan mükerrerlikten arındırılmış kaçak göçmen sayısı geçen yılın tıpkı periyodunda 73 bin 406 olarak kayıtlara geçerken, bu yıl yüzde 106 artışla 151 bin 563 olarak gerçekleşmiştir” denildi.

‘SINIR DIŞI SAYISI YÜZDE 142 ARTTI’

Yasa dışı yollardan giriş yapanların hudut dışı süreçlerinin sürdüğü ve Türkiye’nin, Avrupa ortalamasının çok üzerinde muvaffakiyetle geri göndermeler gerçekleştirdiği vurgulanarak, “Tüm uyruklarla birlikte ağustos ayının birinci 20 gününde 10 bin 13, yılbaşından bu yana ise 72 bin 578 kaçak göçmen hudut dışı edilmiştir. Geçen yılın birebir devriyle kıyaslandığında hudut dışı sayısı yüzde 142 artmıştır. Geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran hudut dışı sayısı Afganistan asıllı yabancılarda yüzde 140, Pakistan asıllı yabancılarda yüzde 78 ve öbür asıllı yabancılarda yüzde 198 artmıştır. 2016 yılından bu yana hudut dışı edilen kaçak göçmen sayısı ise 398 bin 87’ye ulaşmıştır. 2016 yılından bugüne kadar Avrupa’ya geçen yabancı sayısı da 718 bin 586 olarak kayıtlara geçmiştir” denildi. 

Continue Reading

Gündem

Köpeği çalınınca hayatı alt üst oldu! Görünce gözlerim doldu

Olay, 15 Ağustos’ta Serdivan ilçesine Esentepe Mahallesi’ndeki sitede meydana geldi. Blue tri color cinsi köpek, sitenin bahçesinde 2 kuşkulu …

Published

on

Olay, 15 Ağustos’ta Serdivan ilçesine Esentepe Mahallesi’ndeki sitede meydana geldi. Blue tri color cinsi köpek, sitenin bahçesinde 2 kuşkulu tarafından çalındı. “Leydi” ismini verdiği köpeğinin bahçede olmadığını fark eden 23 yaşındaki Kerim Alkış, güvenlik kameralarını izleyince gerçek ortaya çıktı. Gece saatlerinde 2 kişinin köpeğini dakikalar içinde çaldığını gören Alkış, büyük keder yaşadı.

Durumu polis gruplarına bildiren genç, köpeğinin bulunması için seferber oldu. Takımlar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda köpeği çalan 2 kuşkulu yakalanarak gözaltına alındı. Emniyetteki süreçleri sonrasında adliyeye sevk edilen şüphelilerden biri tutuklanırken, oburu hür bırakıldı. Özgür bırakılan kişi, çaldıkları köpeği geri getirmesi sonrasında Alkış, çocuğu üzere baktığı köpeğine kavuşmanın memnunluğunu yaşıyor.

“KÖPEĞİMİN İKİ ŞAHIS TARAFINDAN ÇALINDIĞINI GÖRÜNCE GÖZLERİM DOLDU”

Köpeği çalınınca büyük keder yaşadığını aktaran Kerim Alkış, “Köpeğimi bahçede göremeyince site yöneticisine başvurdum ve güvenlik kameralarını izleyince köpeğimin çalındığını gördüm. Köpeğimin 2 şahıs tarafından çalındığını görünce gözlerim doldu. Tel örgülerden bir kişi atlıyor ve köpeğimi kucağına alıyor. Sonrasında dışarda bekleyene veriyor ve gidiyorlar. Maddi kıymetinden çok manevi kıymeti var, bana kuzenimin ikramıydı. Şuan ki bedeli de tam olarak 25 bin lira” dedi.

“KÖPEĞİM YASAKLI IRK OLARAK GEÇİYOR FAKAT ÇOK İNSANCIL BİR KÖPEK OLDUĞU İÇİN ÇALINDI”

Köpeği bulunduğu için çok sevinçli olduğunu belirten Alkış, “Köpeğim bulunmadan evvel uyku uyuyamıyordum, daima dışarı bakıyordum, Leydi tahminen gelir diye. 2 kişi gözaltına alınmıştı ve cürmü bir kişi üstlenmiş, başkası hür kaldı. O kişi de köpeğimi getirmiş. Ben konutta yoktum o sırada, anneme teslim etmiş. Köpeğimi birinci gördüğümde bana armağan edildiği günden bu yana olan bir yıllık süreç gözümün önünden geçti. Köpeğim yasaklı ırk olarak geçiyor lakin cana yakın, çok insancıl bir köpektir. Köpeğim geri gelince kardeşim Zeynep çok memnunluk yaşadı. Gece saat 23.00’e kadar bahçede Leydi’yle birlikte kaldı. Köpeğimin tekrardan çalınma riskine karşı tellerin üstüne jiletli tel çekerek tedbir alacağım” diye konuştu.

Continue Reading

Trending