Connect with us

Gündem

Deve Tabanı Çiçeği

Published

on

Deve tabanı çiçeği monstera adı ile de bilinmektedir. Tropik bir bitkidir. Özellikle Havai taraflarında doğada kendi kendine yetişmektedir. Son zamanlarda ülkemizde de çok popüler olmuş salon bitkilerinden biridir.

Ev ortamında yetiştirilen bitkiler evin havasını değiştirmektedir. Özellikle salon bitkileri gerek yeşil görüntüsü gerekse yapraklarının desenleri ile insanları büyülemektedir. İşte bu çiçeklerden biri de deva tabanı çiçeğidir. Yaprağının büyük olması, delikli görüntüsü çoğu kişinin hayranlık duyacağı türdedir.

Yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Gerekli koşullar sağladıktan sonra hızla büyüyecek, yeni yeni yapraklar çıkacaktır. Çiçek yaprakları en son çıkan yaprağın dalından çıkmaktadır. Ayrıca çiçeğin üzerinde hava kökleri de vardır. Bu hava kökleri sayesinde çiçek daha yüksek alanlara kadar tırmanmaktadır

Doğada yetişen çiçek ağaç altlarında bulunmaktadır. Tropikal alanlarda, ormanlık bölgelerde kendi kendine yetişmektedir. Hava köklerini daha yukarılara çıkmak için kullanır. Böylece ışığa doğru büyümektedir. Tropikal bir çiçek olduğu için nem istemektedir. Bu sebeple çok kuru yerlerde yetiştirilmesi zor bir bitkidir. Ancak içerinin nem oranı ayarlandığında kolaylıkla yetiştirilebilir.

Sitede yer alan farklı gruplardaki deve tabanları sipariş edilebilir. Ürünün fiyatları çiçeğin boyuna göre değişecektir. Ayrıca çiçekle beraber gönderilen aksesuarlar ve saksı gibi detaylar da fiyatı etkiler.

Deve Tabanı Çiçeği Bakımı

Deve tabanı çiçeğinin bakımı kolaydır. Yetişmesi için gerekli ortam sağlandıktan sonra aslında pek yapacak bir şey kalmaz. Ancak yapraklarının ihtiyaç duyduğu nemi alması gerekir. Eğer kurak bir iklimde yaşıyorsanız odaya nem sağlayan makineler koyabilirsiniz. Buna imkanınız yoksa yakınına su dolu olan kaplar yerleştirebilirsiniz.

Nem sağlamak için banyoyu da kullanabilirsiniz. Bunun için belirli aralıklarla hem yapraklarının temizlenmesi hem de sulama amacıyla banyoda fıskiye yardımıyla tepeden sulama yapabilirsiniz. Sulama işlemi bittikten sonra kapıyı kapatarak bir süre burada tutabilir, neme doymasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında yapraklarının sık sık silinmesi de gerekir. Yapraklarında kurumalar meydana geliyorsa nemsizlik ve toz yüzünden olabilir. Temiz ve nemli bir bez ile yaprak yüzeyleri hafifçe silinmelidir.

Deve Tabanı Çiçeği Toprak Özellikleri Nasıl Olmalı?

Deve tabanı çiçeğini sipariş ettikten sonra hangi toprağı ekeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu çiçek geçirgen toprak sever. Saksının drenajı iyi sağlanmalıdır. Her ne kadar tropik bir bitki olsa da toprağın içerisinde su tutmaması gerekir. Aksi halde bitkinin kökleri çürüyecektir.

Bunun için iyi bir toprak karışımı gerekir. Öncelikle kaliteli bir toprak alınmalıdır. Bunun için yeşil yapraklı salon bitkilerine özel olan toprak seçimi yapılabilir. Toprağın içerisine lav taşı, ponza taşı gibi taşlar da eklenebilir. Böylece toprak hem hava alacak hem de drenaj sağlanacaktır. Ayrıca saksının alt kısmına drenajın sağlanması için ponza taşı, orkide toprağı koyulabilir.

Toprağın değer bakımından düşmemesi için çeşitli destekler de sağlanmalıdır. Bunun için yılda iki kez salon bitkilerine özel gübreler uygulanabilir.

Deve Tabanı Çiçeği Çoğaltma İşlemi

Deve tabanı çiçeği çoğaltma işlemi de kolaydır. Daha önce belirttiğimiz gibi deve tabanında hava kökleri bulunur. Yaprakların alt kısmına gelen hava kökleri odunlaştığı zaman dal üzerinde kalacak şekilde budanabilir. Böylece elde edilen hava köklü dalın bir su içerisine yerleştirilerek köklenmesi sağlanabilir.

Deve tabanı bitkisini çoğaltmak bu kadar kolaydır. Salon bitkisi kategorisinde yer alan bu bitkiyi sipariş ederek evinizin daha sıcak bir ortam haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sadece kendiniz için değil sevdikleriniz için de sipariş edebilirsiniz. Kısa süre içerisinde sağlam bir şekilde size ulaşacaktır. Boyut seçimini yine site üzerinden yapabilirsiniz. İster ufak bir boyut alarak kendiniz büyümesini sağlayabilir, isterseniz de daha büyük boyutlarda alarak yapraklanmasını izleyebilirsiniz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yunanistan Turistik Vize

Published

on

Yunanistan turistik vize, Yunanistan’da 90 günden az sürecek tatiller için turistik amaçlı olarak, Yunanistan’a gidecek Türk vatandaşlarından umuma mahsus pasaportu olan kişiler Yunanistan Turistik vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Türk vatandaşlarından Diplomatik Siyah pasaport, Hususi Yeşil pasaport ve Hizmet Gri pasaport sahibi kişiler, Yunanistan’a seyahat amacıyla gidebilirler. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan turistik seyahatler için Yunanistan Turistik vize başvurusunda bulunacaklardır.

Yunanistan Schengen Vizesi

Pasaport noktasında geçerli olan bir vizenin Schengen vizesi olduğunu unutmayın. Daha sonrasında da Schengen vizesi bulunan Türk vatandaşlarının, Yunanistan’a yapacakları seyahatler için Yunanistan Turistik vize başvurusundan muaf olmuşlardır. Yunanistan Schengen vizesi ile seyahat yapacak olan kişiler, Schengen Bölgesi ülkelerinde en çok 90 gün bulunma olanağı vardır.

Yunanistan Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pasaport: Yunanistan Turistik vize için kullanılacak pasaport seyahatin bitiminden sonra 3 ay daha geçerli süresi olması gerekir. Diğer yandan 2 sayfa boş yerin olması da gereklidir. Pasaport son 10 yıllık olması uygun olur.

Biyometrik Fotoğraf: Schengen vizesi şartlarına uygun olarak çekilen 2 adet biyometrik fotoğrafın olması gerekir. Fotoğrafların ölçüleri 3,5×4.5 cm olması gerekli. Biyometrik fotoğraf da gözlük bulunuyorsa gözlüğün camı şeffaf olması uygundur.

Kimlik Fotokopisi: Pasaportta bulunan bilgiler ile kimlikte bulunan bilgiler aynı olması zorunludur. Boşanma veya evlilik nedeniyle soy isim değişikliği olası durumun da pasaporttaki bilgiler kimlik bilgilerine göre değiştirilmesi gerekir.

Yunanistan Vize Talep Dilekçesi: Yunanistan vize başvurusunda doldurulan Yunanistan vize talep dilekçesi, Yunanistan Büyükelçiliği, Başkonsolosluğu veya Yunanistan Konsolosluğu’na hitap edilecek şekilde yazılması gerekir. Dilekçe Yunanca, İngilizce veya Türkçe olarak yazılması gerekir.

Banka Hesap Bilgileri: Yunanistan Turistik vizesi için verilecek olan banka hesap bilgileri içerisinde bulunan para miktarı, seyahat süresince yetecek oranda olması gerekir.

Rezervasyon Bilgileri: Yunanistan Turistik vize başvurusunda, Yunanistan’da konaklama yerleri hakkında bilgi verilecek. Yunanistan’da kaç gün kalınacaksa ona göre rezervasyon bilgileri gereklidir.

Şirket Sahiplerinin ve Çalışanların Hazırlaması Gereken Evraklar

Şirket sahiplerinin ve çalışanların hazırlaması gereken evraklar genel olarak şunlardır.

Şirket Yazısı: Yunanistan Turistik vize başvurusunda bulunan kişinin bağlı olduğu şirket veya kurumun antetli kağıdına yazılan yazıdır. Şirket yazısında adı geçen kişinin, şirketteki görevi, seyahat tarihleri bulunması gerekir. Hazırlanan şirket yazısı, şirketin yetkilisi tarafından kaşe vurulup imzalaması gerekir.

Şirket Evrakları: Yunanistan Turistik vize başvurusunu yapan kişinin şirketine ait olan vergi levhası, ticari sicil gazetesi, imza sirküsü ve şirketin faaliyet alanına ilişkin evraklar olması zorunludur.

İşe Giriş Belgesi: Yunanistan vizesi başvurusu yapan kişiye ait olan, işe giriş belgesi, 4 A Hizmet dökümü gibi evrakların ayrı ayrı verilmesi gereklidir.

Maaş Bordrosu: Yunanistan Turistik vizesi başvurusunda bulunan kişiye ait son 3 aylık maaş bordrosu gereklidir.

Yunanistan Turistik Vize İçin Öğrencilerin Hazırlayacakları Evraklar

Öğrenci Belgesi: Yunanistan Turistik vize başvurusu yapacak öğrencinin eğitim gördüğü okulun bilgileri ve eğitim alınan bölüm hakkında bilgiler gereklidir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Turistik vize başvurusu yapan kişinin, bağlı bulunduğu nüfus dairesinden veya e-devlet üzerinden alınacak belgedir.

Notere Onaylatılan Muvafakatname: 18 yaşından küçükler adına Yunanistan turistik vize onayının alınması için ebeveynler tarafından notere onaylatılan izin belgesidir.

Sponsor Bilgileri: Yunanistan Turistik vize başvurusu yapacak öğrencilerin Yunanistan’da kalacakları süre içerisinde masrafların kim tarafından karşılanacağına ait belge.

Continue Reading

Gündem

Arabanın çarptığı minik Rümeysa’dan kahreden haber

Olay, dün akşam saatlerinde Kepez ilçesi Kırçiçeği Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran; R.K.A. denetiminde bulunan 07 AJV …

Published

on

Olay, dün akşam saatlerinde Kepez ilçesi Kırçiçeği Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran; R.K.A. denetiminde bulunan 07 AJV 964 plakalı araba cadde üzerinde 4 yaşındaki Rümeysa Sancar’a çarptı.

Kazada ağır yaralanan Sancar, olay yerine gelen sıhhat çalışanları tarafından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Burada hekimlerin tüm müdahalesine karşın ise kurtarılamadı.

Küçük Rumeysa’nın cenazesi öğlen saatlerinde ailesi tarafından gözyaşları ortasında teslim alındı.

Continue Reading

Gündem

Göç Yönetimi Başkanlığı: 72 bin 578 kaçak göçmen, hudut dışı edildi

  Göç Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kaçak göçle gayretin aralıksız sürdürüldüğü belirtilerek, “Bu kapsamda; ülkemizin hudut …

Published

on

 

Göç Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kaçak göçle gayretin aralıksız sürdürüldüğü belirtilerek, “Bu kapsamda; ülkemizin hudut güvenliği en üst düzeyde tutularak kaçak göçmenlerin ülkemize girişi engellenmektedir. 2022 yılında doğu ve güney hudutlarımızda olmak üzere 197 bin 482 kaçak göçmenin ülkemize girişi engellenmiştir. Böylelikle 2016 yılından bu yana ülkemize girişi engellenen kaçak göçmen sayısı 2 milyon 660 bin 903 olmuştur. Kaçak göçle uğraş kapsamında kolluk ünitelerimizce kaçak göçmenlerin ve organizatörlerin tespit ve deşifresi maksadıyla yapılan yol denetimleri de arttırılmıştır. Yapılan kontroller ve operasyonlar sonucunda; yakalanan mükerrerlikten arındırılmış kaçak göçmen sayısı geçen yılın tıpkı periyodunda 73 bin 406 olarak kayıtlara geçerken, bu yıl yüzde 106 artışla 151 bin 563 olarak gerçekleşmiştir” denildi.

‘SINIR DIŞI SAYISI YÜZDE 142 ARTTI’

Yasa dışı yollardan giriş yapanların hudut dışı süreçlerinin sürdüğü ve Türkiye’nin, Avrupa ortalamasının çok üzerinde muvaffakiyetle geri göndermeler gerçekleştirdiği vurgulanarak, “Tüm uyruklarla birlikte ağustos ayının birinci 20 gününde 10 bin 13, yılbaşından bu yana ise 72 bin 578 kaçak göçmen hudut dışı edilmiştir. Geçen yılın birebir devriyle kıyaslandığında hudut dışı sayısı yüzde 142 artmıştır. Geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran hudut dışı sayısı Afganistan asıllı yabancılarda yüzde 140, Pakistan asıllı yabancılarda yüzde 78 ve öbür asıllı yabancılarda yüzde 198 artmıştır. 2016 yılından bu yana hudut dışı edilen kaçak göçmen sayısı ise 398 bin 87’ye ulaşmıştır. 2016 yılından bugüne kadar Avrupa’ya geçen yabancı sayısı da 718 bin 586 olarak kayıtlara geçmiştir” denildi. 

Continue Reading

Trending