Connect with us

Gündem

Bu da çakmak koleksiyonu! Karşılığında sıfır araba teklif eden bile oldu

Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Aladikme köyünde yaşayan 41 yaşındaki Hakan Zilayaz, 17 yaşındayken çakmaklara heves saldı. Köydeki vatandaşların …

Published

on

Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Aladikme köyünde yaşayan 41 yaşındaki Hakan Zilayaz, 17 yaşındayken çakmaklara heves saldı. Köydeki vatandaşların elinde gördüğü muhtar çakmağını alan Zilayaz, daha sonra çakmaklara olan sevgisinin arttığını fark ederek biriktirmeye karar verdi.

Bir mühlet yakınlarından aldığı çakmakları biriktiren Zilayaz, yaptığı araştırmalar sonucunda Fransız marka bir çakmakla tanışarak o markanın koleksiyonun yapmaya başladı.

Bir mühlet çakmak biriktirdikten sonra Türkiye’de ve dünya genelinde çakmak koleksiyoncularıyla yaptığı görüşmeler, hobisini daha fazla arttırdı. Çeşitli yerlerden tanıştığı koleksiyoncularla çakmak takası yapan Hakan Zilayaz, 24 yılda 2 bine yakın çakmak biriktirdi. Koleksiyonda birbirinden farklı binlerce çakmağın yanı sıra dünyanın birinci çakmaklarından bir tanesi de bulunuyor. Koleksiyona karşı sıfır araba teklifini kabul etmeyen Zilayaz’ın en büyük gayesinin bir çakmak müzesi açmak olduğu öğrenildi.

“BAZI ÇAKMAKLARIM TÜRKİYE’DE TEK”

22 sene evvel çakmak toplamaya başladığını belirten Hakan Zilayaz, “İlk çakmağım bir muhtar çakmağıydı. Hepimizin dedelerinin, dayılarının ve amcalarının elinde gördüğü bir çakmakla başladı. Ondan sonra halk ortasında bilinen çakmaklarla devam etti. Daha sonra yurtdışından araştırma yaptım ve Fransız marka bir çakmakla tanıştım. O Fransız markanın uzun bir mühlet koleksiyonunu yaptım. O andan sonra dünyada ve Türkiye’de bulunan koleksiyoncularla tanıştık ve onlarla birlikte istişare yaparak birbirimize çakmaklar gönderdik. Birtakım çakmaklarım Türkiye’de tek. Dünyada kimileri da olmayabilir. Tam olarak bilmiyorum zira dünyada çakmak koleksiyoncuları fazla. Türkiye’de de 100’e yakın koleksiyoncu var” dedi.

“KOLEKSİYONUMA KARŞILIK SIFIR BİR OTOMOBİL TEKLİF EDİLDİ”

Böyle bir koleksiyonu biriktirmenin sabır ve sermaye isteyen bir iş olduğunu aktaran Zilayaz, “Bunu Baskil ilçesine bağlı Aladikme köyünden başardım. Severek yapıyorum ve hobim hayatımı değiştirdi. Çakmaklarımdan en yenisi 50-60 yıllık, içlerinde birinci üretilen çakmak dahi var. Bunları bulup bakımlarını yapmak kolay bir iş değil fakat severek yaptığın vakit ortaya çok hoş bir çıkıyor. Çakmaklarımın kıymetini tam olarak hiç hesaplamadım fakat ortalama bir milyon bedelinde olduğunu kestirim ediyorum. 2 bine yakın çakmağım var. Kaç tane çakmağım olduğunu saymadım lakin hepsini biliyorum. Biri eksik olsa çabucak fark ederim. En değerli çakmak 30 bin lirayken en ucuzu ise 300 lira kıymetinde. Uzun vakit evvel koleksiyonuma karşılık sıfır bir otomobil teklif edildi ancak ben vermedim verme taraftarı da değilim. İlerleyen vakitlerde müze açmayı düşünüyorum lakin bunun için büyük bir sermaye ve vakit gerekiyor. Bunun için de vakitle neyin ne olacağını göreceğiz” diye konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Arabanın çarptığı minik Rümeysa’dan kahreden haber

Olay, dün akşam saatlerinde Kepez ilçesi Kırçiçeği Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran; R.K.A. denetiminde bulunan 07 AJV …

Published

on

Olay, dün akşam saatlerinde Kepez ilçesi Kırçiçeği Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran; R.K.A. denetiminde bulunan 07 AJV 964 plakalı araba cadde üzerinde 4 yaşındaki Rümeysa Sancar’a çarptı.

Kazada ağır yaralanan Sancar, olay yerine gelen sıhhat çalışanları tarafından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Burada hekimlerin tüm müdahalesine karşın ise kurtarılamadı.

Küçük Rumeysa’nın cenazesi öğlen saatlerinde ailesi tarafından gözyaşları ortasında teslim alındı.

Continue Reading

Gündem

Göç Yönetimi Başkanlığı: 72 bin 578 kaçak göçmen, hudut dışı edildi

  Göç Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kaçak göçle gayretin aralıksız sürdürüldüğü belirtilerek, “Bu kapsamda; ülkemizin hudut …

Published

on

 

Göç Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kaçak göçle gayretin aralıksız sürdürüldüğü belirtilerek, “Bu kapsamda; ülkemizin hudut güvenliği en üst düzeyde tutularak kaçak göçmenlerin ülkemize girişi engellenmektedir. 2022 yılında doğu ve güney hudutlarımızda olmak üzere 197 bin 482 kaçak göçmenin ülkemize girişi engellenmiştir. Böylelikle 2016 yılından bu yana ülkemize girişi engellenen kaçak göçmen sayısı 2 milyon 660 bin 903 olmuştur. Kaçak göçle uğraş kapsamında kolluk ünitelerimizce kaçak göçmenlerin ve organizatörlerin tespit ve deşifresi maksadıyla yapılan yol denetimleri de arttırılmıştır. Yapılan kontroller ve operasyonlar sonucunda; yakalanan mükerrerlikten arındırılmış kaçak göçmen sayısı geçen yılın tıpkı periyodunda 73 bin 406 olarak kayıtlara geçerken, bu yıl yüzde 106 artışla 151 bin 563 olarak gerçekleşmiştir” denildi.

‘SINIR DIŞI SAYISI YÜZDE 142 ARTTI’

Yasa dışı yollardan giriş yapanların hudut dışı süreçlerinin sürdüğü ve Türkiye’nin, Avrupa ortalamasının çok üzerinde muvaffakiyetle geri göndermeler gerçekleştirdiği vurgulanarak, “Tüm uyruklarla birlikte ağustos ayının birinci 20 gününde 10 bin 13, yılbaşından bu yana ise 72 bin 578 kaçak göçmen hudut dışı edilmiştir. Geçen yılın birebir devriyle kıyaslandığında hudut dışı sayısı yüzde 142 artmıştır. Geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran hudut dışı sayısı Afganistan asıllı yabancılarda yüzde 140, Pakistan asıllı yabancılarda yüzde 78 ve öbür asıllı yabancılarda yüzde 198 artmıştır. 2016 yılından bu yana hudut dışı edilen kaçak göçmen sayısı ise 398 bin 87’ye ulaşmıştır. 2016 yılından bugüne kadar Avrupa’ya geçen yabancı sayısı da 718 bin 586 olarak kayıtlara geçmiştir” denildi. 

Continue Reading

Gündem

Köpeği çalınınca hayatı alt üst oldu! Görünce gözlerim doldu

Olay, 15 Ağustos’ta Serdivan ilçesine Esentepe Mahallesi’ndeki sitede meydana geldi. Blue tri color cinsi köpek, sitenin bahçesinde 2 kuşkulu …

Published

on

Olay, 15 Ağustos’ta Serdivan ilçesine Esentepe Mahallesi’ndeki sitede meydana geldi. Blue tri color cinsi köpek, sitenin bahçesinde 2 kuşkulu tarafından çalındı. “Leydi” ismini verdiği köpeğinin bahçede olmadığını fark eden 23 yaşındaki Kerim Alkış, güvenlik kameralarını izleyince gerçek ortaya çıktı. Gece saatlerinde 2 kişinin köpeğini dakikalar içinde çaldığını gören Alkış, büyük keder yaşadı.

Durumu polis gruplarına bildiren genç, köpeğinin bulunması için seferber oldu. Takımlar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda köpeği çalan 2 kuşkulu yakalanarak gözaltına alındı. Emniyetteki süreçleri sonrasında adliyeye sevk edilen şüphelilerden biri tutuklanırken, oburu hür bırakıldı. Özgür bırakılan kişi, çaldıkları köpeği geri getirmesi sonrasında Alkış, çocuğu üzere baktığı köpeğine kavuşmanın memnunluğunu yaşıyor.

“KÖPEĞİMİN İKİ ŞAHIS TARAFINDAN ÇALINDIĞINI GÖRÜNCE GÖZLERİM DOLDU”

Köpeği çalınınca büyük keder yaşadığını aktaran Kerim Alkış, “Köpeğimi bahçede göremeyince site yöneticisine başvurdum ve güvenlik kameralarını izleyince köpeğimin çalındığını gördüm. Köpeğimin 2 şahıs tarafından çalındığını görünce gözlerim doldu. Tel örgülerden bir kişi atlıyor ve köpeğimi kucağına alıyor. Sonrasında dışarda bekleyene veriyor ve gidiyorlar. Maddi kıymetinden çok manevi kıymeti var, bana kuzenimin ikramıydı. Şuan ki bedeli de tam olarak 25 bin lira” dedi.

“KÖPEĞİM YASAKLI IRK OLARAK GEÇİYOR FAKAT ÇOK İNSANCIL BİR KÖPEK OLDUĞU İÇİN ÇALINDI”

Köpeği bulunduğu için çok sevinçli olduğunu belirten Alkış, “Köpeğim bulunmadan evvel uyku uyuyamıyordum, daima dışarı bakıyordum, Leydi tahminen gelir diye. 2 kişi gözaltına alınmıştı ve cürmü bir kişi üstlenmiş, başkası hür kaldı. O kişi de köpeğimi getirmiş. Ben konutta yoktum o sırada, anneme teslim etmiş. Köpeğimi birinci gördüğümde bana armağan edildiği günden bu yana olan bir yıllık süreç gözümün önünden geçti. Köpeğim yasaklı ırk olarak geçiyor lakin cana yakın, çok insancıl bir köpektir. Köpeğim geri gelince kardeşim Zeynep çok memnunluk yaşadı. Gece saat 23.00’e kadar bahçede Leydi’yle birlikte kaldı. Köpeğimin tekrardan çalınma riskine karşı tellerin üstüne jiletli tel çekerek tedbir alacağım” diye konuştu.

Continue Reading

Trending