Connect with us

Sağlık

Böbrek Hastalığının Koruyucusu: Diyaliz

Yayın Tarihi:

Son dönemlerde paketli besinlerin artması, şekerli ve gazlı içeceklerin artması, stresli ve kısıtlı yaşam şartları nedeniyle pek çok insan sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenemez hale gelmiştir. Özellikle iş hayatının zorlukları nedeniyle pek çok insan gün içerisinde fazla kafein tüketimine başlamıştır. Paketlenmiş ve hazır bir şekilde satılan kahveler de sürekli olarak tüketilmeye başlanmıştır. Bu gibi zararlı besinler şu an günlük hayatta su yerine tüketilmektedir. Uzun süreler boyunca kişiler bu şekilde yaşamaya devam ettiği için böbreklere fazla yük binmeye başlar. Bu da aslında vücudun en önemli organlarından biri olan böbrekleri çok etkiler. Böbreklerin sürekli zararlı besinlere maruz kalması sonucunda işlevini kaybettiği görülür.

Böbrek Yetmezliği Nedir?

Böbrek yetmezliği, zararlı içecekler, alkol, az su tüketimi pek çok etken sonucunda işlevlerinde yavaşlama ya da tamamen fonksiyonlarını kaybetmesi olarak bilinen bir hastalıktır. Aslında sadece zararlı besinler de değil genetik faktörler ve farklı hastalıkların zarar vermesi de böbrek yetmezliğine yol açar. Hipertansiyon, diyabet ya da eklem hastalıklarının uzun süre varlığı diğer organlara da zarar vermeye başlar. Bu organların en başında da böbrekler yer alır. Böbrekler bu hastalıklar nedeniyle bir süre sonra hücrelerini kaybetmeye bu nedenle de yavaşlamaya başlar. Bunun yanında da kötü beslenme şekli de eklendiği zaman hızlı bir şekilde böbrek yetmezliği oluşmaya başlayabilir. Böbrek yetmezliği oluşmaya başladığında da doğal olarak eski görevlerini yerine getiremeyecektir. Böbreğin en önemli görevlerinden biri olan kan temizleme görevi de büyük anlamda aksamaya başlayacaktır. Kanın temizlenmemesi sonucunda vücutta çok fazla olumsuzluk meydana gelecektir. Bu olumsuzlukların en başında ise diğer organların zarar görmesidir. Böbrek yetmezliğine ek olarak farklı hastalıklar da ortaya çıkarsa hastanın tedavisi daha da zor duruma gelecektir. Bu nedenle böbrek yetmezliği yaşayan bir kişinin hiç zaman kaybetmeden doktora gitmesi ve bir an önce diyaliz tedavisine başvurması oldukça büyük önem taşır.

Böbrek Yetmezliğinde Diyalizin İşlevi

Böbrek yetmezliğinde aslında sadece diyaliz tedavisi uygulanmaz. Böbrek nakli ve ilaç tedavisi de uygulanan diğer yöntemler arasında yer alır. Fakat en hızlı sonuç veren diyaliz direkt olarak böbrek görevini üstlendiği için doktorların en çok önerdiği tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Diyaliz tedavisi, kişiye göre ayarlanabilen bir tedavidir. Yani böbrek yetmezliğinin evresine göre bir tedavi şeması belirlenir. Hasta buna yönelik olarak tedaviye başlayacaktır. Diyaliz ortalama 3- 4 saat süren bir tedavidir. Tedavi sürecinde kişinin tüm kirli kanı temizlenir ve temiz kan yeniden vücuda aktarılır. Bu nedenle hem çok dikkat gerektirir hem de uzun süren bir tedavi yöntemi olduğu için sabır gerektirir. Aynı zamanda iyi bir tedavi görebilmek adına diyaliz merkezinin de en iyisinin seçilmesine dikkat edilmelidir.

İyi Bir Diyaliz Merkezinin Önemi

Diyaliz oldukça hassas bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle hem diyalizi uygulayan ekip hem diyaliz tedavisini öneren doktor oldukça bilgili ve deneyimli olmalıdır. Aynı zamanda 3- 4 saat süren bu süreçte keyifli zaman geçirmek de tamamen doktor ve ekibin profesyonelliği sayesinde gerçekleşir. Bu anlamda diyaliz merkezinin iyi olması hastalar için de önemli olur. Merkezin ulaşımının kolay olması ve hijyen kurallarına çok dikkat ediyor olması da hastalar için önemli etkenler arasında yer almalıdır. Siz de iyi bir diyaliz tedavisi görmek isterseniz  https://bogazicidiyaliz.com.tr/gebze-diyaliz-merkezi/ adresinden kolay randevu oluşturup kısa bir süre içerisinde diyaliz tedavinize başlaya bilirsiniz.

Continue Reading
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Aromaterapide Kullanılan Esansiyel Uçucu Yağlar

Yayın Tarihi:

Yazar:

Uçucu yağlar, sağlıklı bir bedeni desteklemek için bitki özleri kullanan bir tamamlayıcı tıp türü olan aromaterapide sıklıkla kullanılır.

Uçucu yağlar nelerdir?

Uçucu yağlar, bitkilerden elde edilen bileşiklerdir. Uçucu yağ fiyatları en uygun seçeneklerle Bodivi’de.

Yağlar bitkinin kokusunu ve tadını veya “özünü” yakalar.

Eşsiz aromatik bileşikler, her uçucu yağa karakteristik özünü verir.

Uçucu yağlar, damıtma (buhar yoluyla) veya soğuk presleme gibi mekanik yöntemlerle elde edilir.

Aromatik kimyasallar çıkarıldıktan sonra, kullanıma hazır bir ürün oluşturmak için bir taşıyıcı yağ ile birleştirilir.

Kimyasal işlemlerle elde edilen uçucu yağlar gerçek uçucu yağlar olarak kabul edilmediğinden, yağların üretilme şekli önemlidir.

Uçucu yağların kullanım alanları

Uçucu yağlar en çok çeşitli yöntemlerle solundukları aromaterapi uygulamalarında kullanılır.

Uçucu yağların içilmesi uygun değildir.

Uçucu yağlardaki kimyasallar vücudunuzla çeşitli şekillerde etkileşime girebilir.

Cildinize uygulandığında bazı bitki kimyasalları emilir.

Isı ile veya vücudun farklı bölgelerine uygulama gibi belirli uygulama yöntemlerinin emilimi artırabileceği düşünülmektedir.

Esansiyel yağlardan gelen aromaları solumak, beyninizin duygu, davranış, koku alma duyusu ve uzun süreli hafızada rol oynayan bir parçası olan limbik sisteminizin alanlarını uyarabilir.

İlginç bir şekilde, limbik sistem, anıların oluşturulmasına büyük ölçüde dahil olur. Bu, tanıdık kokuların neden hatıraları veya duyguları tetiklediğini kısmen açıklayabilir.

Limbik sistem ayrıca solunum, kalp atış hızı ve kan basıncı gibi çeşitli bilinçsiz fizyolojik fonksiyonların kontrolünde rol oynar. Bu nedenle, bazı insanlar esansiyel yağların vücudunuz üzerinde fiziksel bir etki yaratabileceğini iddia ediyor.

Uçucu yağlar solunabilir veya seyreltilerek cilde uygulanabilir. Emildiklerinde koku alma duyunuzu harekete geçirebilir veya tıbbi etkileri olabilir.

Uçucu yağ çeşitleri

Her biri kendine özgü kokusu ve potansiyel sağlık yararları olan 90’dan fazla uçucu yağ türü vardır. İşte 10 popüler uçucu yağın bir listesi ve sağlığa yatkıları:

  • Nane: enerjiyi artırmak ve sindirime yardımcı olmak için kullanılır.

  • Lavanta: stresi azaltmak için kullanılır.

  • Sandal ağacı: sinirleri yatıştırmak ve odaklanmaya yardımcı olmak için kullanılır.

  • Bergamot: stresi azaltmak ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarını iyileştirmek için kullanılır.

  • Gül: ruh halini iyileştirmek ve kaygıyı azaltmak için kullanılır.

  • Papatya: ruh halini ve rahatlamayı iyileştirmek için kullanılır.

  • Çay Ağacı: enfeksiyonlarla savaşmak ve bağışıklığı artırmak için kullanılır.

  • Yasemin: depresyon, doğum ve libidoya yardımcı olur.

  • Limon: sindirime, ruh haline, baş ağrılarına ve daha fazlasına yardımcı olmak için kullanılır.

Uçucu yağların sağlığa faydaları

Yaygın kullanımlarına rağmen, uçucu yağ çeşitleri belirli sağlık koşullarını tedavi etme yeteneği hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Uçucu yağların ve aromaterapinin tedavi etmek için kullanıldığı bazı yaygın sağlık sorunları:

Stres ve kaygı Stres ve anksiyetesi olan kişilerin% 43’ünün semptomlarını hafifletmek için bir çeşit alternatif terapi kullandığı tahmin edilmektedir.

Aromaterapi ile ilgili olarak, ilk çalışmalar oldukça olumlu bulgulara ulaşmıştır. Birçoğu, bazı uçucu yağların kokusunun, anksiyete ve stresi tedavi etmek için geleneksel terapi ile birlikte çalışabileceğini göstermiştir.

Baş ağrısı ve migren 90’larda, iki küçük çalışma, bir nane yağı ve etanol karışımının katılımcıların alınlarına ve şakaklarına sürülmesinin baş ağrısını hafiflettiğini buldu.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, cilde nane ve lavanta yağı uyguladıktan sonra baş ağrısının azaldığını da gözlemlemiştir.

Uyku ve uykusuzluk Lavanta yağı kokusunun doğumdan sonra kadınların yanı sıra kalp hastalığı olan hastaların uyku kalitesini artırdığı gösterilmiştir.

Enflamasyonu azaltmak Uçucu yağların iltihaplı durumlarla savaşmaya yardımcı olabileceği öne sürülmüştür. Bazı testler antiinflamatuar etkileri olduğunu göstermektedir.

Antibiyotik ve antimikrobiyal Antibiyotiğe dirençli bakterilerin yükselişi, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşabilecek başka bileşikler arayışına olan ilgiyi artırdı.

Bazı çalışmalar, nane ve çay ağacı yağı gibi uçucu yağların antimikrobiyal etkilerini araştırmıştır. Bazı olumlu sonuçlar gözlemlemiştir.

Uçucu yağların bazı ilginç sağlık uygulamaları olabilir. Bununla birlikte, insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Continue Reading

Sağlık

Gaziantep’teki kazada hayatını kaybeden İHA muhabirlerinin son görüntüleri

Gaziantep ve Mardin’de yaşanan kazalar Türkiye’nin gündemine oturdu. Gaziantep-Nizip Otoyolu’nda, kontrolden çıkan otomobil dere yatağına uçtu …

Yayın Tarihi:

Yazar:

Gaziantep ve Mardin’de yaşanan kazalar Türkiye’nin gündemine oturdu.

Gaziantep-Nizip Otoyolu’nda, kontrolden çıkan otomobil dere yatağına uçtu.

Kaza esnasında canlı yayın için Şanlıurfa’ya giden İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirleri Umut Yakup Tanrıöver ile Muhammet Abdulkadir Esen, yol kenarında durarak olay yerine gitti.

Yaralıları kurtarma çalışmaları devam ederken seyir halinde olan bir başka otobüs devrilerek yan yattı.

Kaza öncesi görüntüleri ortaya çıktı

Sürüklenen araç, olay yerindeki itfaiye ve ambulans aracına çarparak 16 kişinin ölümüne neden oldu.

Hayatını kaybedenlerin arasında yer alan İHA muhabirlerinin kaza öncesinde çekilen görüntüleri ortaya çıktı.

Yaralı vatandaşa yardım ettikleri görüldü

Görüntülerde, kazada araçta sıkışan 21 yaşındaki Aziz Birdal’ı kurtarmak için başlatılan çalışmalara yardım ettiği görüldü.

Ağır yaralı olarak araçtan çıkarılan Birdal’ı sedye ile ambulansa taşımaları yer alıyor.

Son ana kadar sedyenin yanından ayrılmadılar

Yaralının araçtan çıkarılmasına yardım eden İHA muhabiri Umut Yakup Tanrıöver’in ise yaralının ambulansa taşınmasını cep telefonu kamerası ile görüntülediği görülüyor.

İHA’nın aktarımına göre; kazada hayatını kaybeden muhabirlerin son anlarına kadar sedyenin yanından ayrılmadıkları belirlendi.

Continue Reading

Trending