Kadim Türk Yurdu Doğu Türkistan Direniyor

KADİM TÜRK YURDU DOĞU TÜRKİSTAN DİRENİYOR
Prof. Dr. Nurullah ÇETİN

Türkiye Türklerinin başlıca meselelerinden biri, Türkiye dışında kalan Türk kardeşlerimizi unutmamak, onları sürekli hatırlamaktır. Biz, belki de dünyanın değişik coğrafyalarında en fazla dağınık olarak yaşayan milletlerinden biriyiz. Değişik sebeplerle dünyanın her tarafına dağılmış vaziyetteyiz. Dünyanın neresinde olursak olalım biz Türk milletiyiz ve bir birimizin derdiyle dertlenmek, tek millet bilinciyle hareket etmek, bizim boynumuzun borcudur. Bu bağlamda bu yazımda Doğu Türkistan Türklerini kısaca hatırlamaya ve hatırlatmaya çalışacağım. 
Bugün Çin esaretinde kalan, başşehri Urumçi olan Doğu Türkistan, bizim İslamiyet’i ilk kabul ettiğimiz ana vatanımızdır. Bütün Türk dünyasının büyük isimleri arasında yer alan Kaşgarlı Mahmut, Yusuf Has Hacib, Kutluğ Kağan, Abdülkerim Saltuk Buğra Han Doğu Türkistan’da yetişmişlerdir.
Kadim Türk yurdu olan Doğu Türkistan’ın adı “Uygureli” ya da “Uyguristan” değil, ”Doğu Türkistan”dır. Burada yaşayan Türklerin büyük çoğunluğunu “Türk milleti”nin “Uygur boyu” teşkil etmektedir. 16 Mayıs 1878’de Doğu Türkistan’ı tamamen işgal eden Çinliler, Doğu Türkistan’ı “Şin-Cang”, “Sincan” (“Xin jiang”: “Yeni Toprak”, “kazanılmış toprak”, “ilhak edilmiş toprak”) adıyla 19. eyalet hâline getirdiler. Bu bölgenin Çince olan bu adlarını hiçbir zaman kullanmamalıyız. Esaret altına girdiğinden beri Doğu Türkistan Türklüğü, 200 kadar bağımsızlık kıyamı, Çin esaretinin Ergenekonundan huruç harekâtı yaptı. 1863, 1933 ve 1944 yıllarında 3 kez bağımsız devlet kurdular. 12 Kasım 1863’te Yakup Beyin kurduğu Doğu Türkistan İslam Devleti, Osmanlı Devleti’ne resmen bağlanmıştı.
1950’li yıllardan beri Doğu Türkistan Türklüğünün Çin esaretinden özgürlük mücadelesi, İsa Yusuf Alptekin, Mehmet Emin Buğra, General Mehmet Rıza Bekin, Rabia Kadir gibi isimler tarafından günümüze kadar aralıksız olarak sürdürülüyor.
1990 sonrası Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Batı Türkistan Türklüğü büyük ölçüde bağımsızlığına kavuştu ve Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan adlarıyla devletlerini kurdular. Şimdi sıra Doğu Türkistan Türklüğünün Çin esaretinden kurtularak bağımsız millî Türk devletini kurmasında.
Bugün Doğu Türkistan Türklüğünün meselesi muhtariyet ya da yüksek muhtariyet falan değil; doğrudan doğruya istiklal’dir. Yani tam bağımsız ve bağlantısız millî bir Türk devleti kurmaktır. Bütün Doğu Türkistanlılar bunun için çalışmaktadırlar. 
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Doğu Türkistan Türklüğünün istiklal davasını sonuna kadar desteklemelidir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu, İslam Konferansı Örgütü gibi uluslararası teşkilatlarda Doğu Türkistan davasını her daim sıcak tutmalıdır. Türkiye’ye gelmek isteyen Doğu Türkistanlı Türklere her türlü kolaylık sağlanmalı, vatandaşlığa almada hiçbir sorun çıkarmamalıdır. Onlar bizim tabii vatandaşlarımızdır. Bağımsızlık mücadelelerini Çinlilerin söylemiyle “terörizm” olarak görmemelidir. Türkiye, Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin her bakımdan hamisi olmalıdır. Doğu Türkistan’da yaşayan Türkler, Türk milletinin bir parçasıdır, Türktür, Müslümandır, Türkiye’de yaşayan Türklerin atasıdır, amcasıdır, dayısıdır, halasıdır, teyzesidir, dedesidir, ninesidir, kardeşidir, destanlarımız, mitolojimiz ortaktır, kültürümüz, dinimiz, dilimiz aynıdır. 
Çin, Doğu Türkistan’da büyük bir baskı ve soykırım uygulamaktadır. Türk kızlarını fuhşa sürüklemekte, Çinli erkeklerle evlenmeye zorlayarak onları Çinlileştirmeye çalışmaktadır. Türk gençlerini gizlice kaçırıp yok etmekte, asılsız suçlamalarla hapishanelerde çürütmekte, toplu idamlarla Türk neslini yok etmeye çalışmaktadır. Oruç tutmalarını, namaz kılmalarını, dinlerini, dillerini öğrenmelerini ve yaşamalarını yasaklamaktadır.
Bu durum karşısında Türkiye’nin yaptırım olarak ülkemizde her türlü Çin malının satışını yasaklamalı, Çinli iş adamlarını ve firmalarını kovmalıdır. Bütün dünyada Doğu Türkistan davasının avukatı olmalıdır.
Doğu Türkistan Türklerinin davalarını savunmak üzere Doğu Türkistan Vakfı, Doğu Türkistan Millî Merkezi, Doğu Türkistan Dayanışma Derneği, Dünya Uygur Kongresi gibi kurumları, İstiklal (www.istiklalgazetesi.com.tr)  gibi yayın organları vardır. 
Ayrıca bu bağlamda Doğu Türkistan Türklerinin davasını anlamak için Dr. Erkin Emet’in 5 Temmuz Urumçi Olayı ve Doğu Türkistan (Grafiker Yayınları, Cadde: 33, Sokak Nu: 6, Balgat, Ankara, Tel: 0.312. 284 16 39) adlı çalışmasını hararetle tavsiye ederiz. 
Yazımızı Doğu Türkistan Türklerinin bir atasözü ile bitirelim: “İyi kişiden iyi ad kalır, kötülerden feryat kalır.”

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Facebook PaylaşımıTwitter Paylaşımı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile