"Atatürk ile Fatih Sultan Mehmet arasında ciddi benzerlik var"

"Atatürk ile Fatih Sultan Mehmet arasında ciddi benzerlik var"

İngiltere’de ‘Atatürk profesörü’ olarak anılan, Osmanlı tarihi uzmanı Prof. Dr. Heath Lowry, Atatürk’ün Fatih Sultan Mehmet ile benzerliğini anlattı.

OSMANLI tarihi uzmanı, Bahçeşehir Üniversitesi Osmanlı ve Türk Tarihi Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Heath Lowry Princeton Üniversitesi’nde çalıştığı yıllarda ‘Atatürk profesörü’ olarak anıldı. Türkiye’de 50 yıldır taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı taşıyan Lowry, Atatürk’le ilgili bilinmeyenleri anlattı...

“Atatürk ile Fatih Sultan Mehmet arasında ciddi benzerlik var. İkisi de proje adamı. Fatih, İstanbul’u fethettikten sonra şehri ayağa kaldırmak için balıkçılık gelişsin diye Trabzon’dan 60 Rum aile getirtip Sarıyer’e yerleştiriyor. Tarımın gelişmesi için Yunanistan’daki Argos’tan 4 bin aile getirtiyor ve her birine bir çift öküzle pulluk veriyor. Atatürk ise 1930’larda Almanya’dan kaçan Yahudi bilim adamlarını Türkiye’ye çağırıyor. 200’den fazla bilim adamı geliyor ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ni kuruyor. Ayrıca ikisi de çok iyi satranç ustası.”

 

"SPİKERİN HATASINA GÜLÜYOR"

“İzmir’e ilk giren süvarilerin komutanı Fahrettin Altay Paşa, Emirgan’dan komşumdu. Bir gün çaya davet etti ve şu anısını paylaştı. Fahrettin Altay Paşa, Afganistan’da Afgan ordusunu eğittikten sonra yurda dönüyor. Tren Sivas’ta duruyor, gar müdürünün odasındayken radyoda haberler veriliyor ve haberde, ‘TBMM Gazi Mustafa Kemal’e Anatürk soyadını vermiştir’ diyor. Atatürk değil, Anatürk! Fahrettin Paşa şaşırıyor. İstanbul’da Mustafa Kemal kendisini karşılıyor. O da, ‘Hayırlı olsun Paşam. Soyadınız Anatürk olmuş’ diyor. Mustafa Kemal, hışımla ‘Ne Anatürk’ü, Atatürk’ cevabını veriyor. Radyoda duyduğunu söyleyince ikisi de gülmeye başlıyorlar. Mustafa Kemal, yeni harflerle ilgili ‘Daha alınacak çok yolumuz var’ diyor. Atatürk ile Anatürk arasında Osmanlıca yazımda sadece bir nokta farkı bulunuyor. Osmanlıca yazımda hata yapıldığı için Atatürk soyadı ilk olarak tüm ülkeye Anatürk olarak duyuruluyor.’’

"AYNI ANDA BİRDEN ÇOK İŞİ YAPABİLİYOR"

“Cumhuriyetin inşasıyla uğraşırken Ankara-Sivas demiryolunu yaptırıyor. Mustafa Kemal’le yollarını ayıran Halide Edip ‘Öyle kritik anlar olurdu ki, o anda bu krizi ondan başkası aşamazdı, onun yaptığını ondan başkası yapamazdı’ diyor. Bunun yanı sıra kebapçıda oturup, halkla sohbet de ediyor. Osmanlı döneminde birine Türk deseniz kızardı. Türk demek Anadolu’da yaşayan göçebe halk demekti. Mustafa Kemal, Anadolu halkı için yeni bir Türk kimliği yaratıyor.”

Kaynak: http://www.haberturk.com

Sosyal Medyada Paylaş:

Facebook PaylaşımıTwitter Paylaşımı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile