Ermenilerin iradeleri kendi ellerinde değil

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, Hocalı soykırımının 24. yılına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dündar, 1992 yılında Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin Rusların desteğiyle Ermenilerce işgal edildiğini, Hocalı’da tarihi, kültürel, turistik yerlerin ve camilerin yakılıp yıkıldığını söyledi. Dündar, “Azerbaycan, Rusya’nın hegemonyasına girmemek için bütün gücüyle direndi. Rus politikasına göre karşı gelen Azerbaycan’ın mutlaka cezalandırılması gerekiyordu. Bunun için de birinci derecede devamlı destek verdiği Ermenistan’la işbirliği yaparak Azerbaycan’daki özgürlüğü, bağımsızlığı yok etmek için bir takım hareketlere giriştiler. Bunlardan biri de Hocalı soykırımıdır” dedi.

Kullanılıyorlar

Ermenistan’ı, başta Rusya ve Fransa olmak üzere bir çok ülkenin tarihin her döneminde kendi politikaları ve çıkarları doğrultusunda kullandığına işaret eden Dündar, şunları söyledi: “Ermenistan’ın aklı başında olan vatandaşları, kine ve nefrete ortak olmamaya çalışıyor ancak Ermeni politikacılarıyla diasporası, yabancı devletlerin hegemonyasında olduğu için iradeleri kendi ellerinde değil. Ermenistan, bu düşmanlığı gündemde tutmak, körüklemek adına akla ve mantığa aykırı olarak geçmişine ve geleceğine zarar verecek bir takım hareketler içindedir.” Dündar, Ermenistan’ın işgal ettiği toprakları iade etmesi durumunda Azerbaycan ve Türkiye’deki kapıların da onlara açılabileceğine işaret ederek “Ermenistan vatandaşları dostluğun ve bu barışın onlara refah getireceğini görmeli. Ermenistan’ın tarihi düşmanlığıyla kazanacağı bir şey yok aksine kaybedeceği çok şeyi var” değerlendirmesinde bulundu. Federasyon olarak, ülke genelindeki diğer bütün derneklerle birlikte unutmama, unutturmama adına Azerbaycan’daki Hocalı Soykırımı’nı anma toplantıları yaptıklarını vurgulayan Bilal Dündar, soykırımın fotoğraf ve belgelerini, Kocaeli’de kurulan “Soykırım Müzesi”nde de sergilediklerini kaydetti.

YENİÇAĞ GAZETESİ

Sosyal Medyada Paylaş:

Facebook PaylaşımıTwitter Paylaşımı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile