Doğu Türkistan’da Nehir Taşınca Toplu Mezarlar Ortaya Çıktı

Doğu Türkistan’da Nehir Taşınca Toplu Mezarlar Ortaya Çıktı

Doğu Türkistan’da İli nehri kenarında toplu mezarlar bulundu. Toplu mezarda bulunan 600 cesedin, geçen yıl Şubat ayında meydana gelen Gulca Direnişinde kaybolan gençlerin cesetleri olduğu sanılıyor.

Doğu Türkistan’da İli nehri kenarında toplu mezarlar bulundu. Toplu mezarda bulunan 600 cesedin, geçen yıl Şubat ayında meydana gelen Gulca Direnişinde kaybolan gençlerin cesetleri olduğu sanılıyor. 1997 yılı 5 Şubat günü meydana gelen kanlı Gulca Direnişi’nden sonra onbinlerce Türk tutuklanmış yüzlercesi öldürülmüş, binlercesi de işkenceye tabi tutulmuştu. Ayrıca olaylardan sonra 1600 gencin kayıp olduğu, haber alınamadığı ve toplu katliamdan endişe edildiği duyurulmuştu.

Çinli yetkililer kayıp 1600 gencin anne babaları tarafından kaçırıldıkları ve gizli yerlere saklandıklarını hatta bunların sınırı geçerek yurt dışına kaçmış olabileceklerini ifade ederek olayı ört bas etmeye çalışıyorlardı. Çocuklarından haber almak isteyen anne babalar sürekli olarak rejime karşı gelmek suçuyla ya tehdit ediliyor ya da tutuklanıyordu. Çinli yetkililerin yalanları, nehir (İli nehri) taşınca su yüzüne çıkmış oldu. Gulca (ili) nehrinin tasmasıyla nehir kıyısındaki kumlara gömülü 600 ceset toplu olarak ortaya çıktı. Ailelerine ve yakınlarına teslim edilen cesetlerin bir çoğunun vücudunun parçalandığınızı ve ayaklarının kırık olduğu, vücutlarının çeşitli yerlerinde yara ve çürük izlerine rastlandığı öğrenildi. 600 gencin öldürülmeden önce çeşitli işkencelere maruz kaldığı ispatlanmış oldu. Bu olay “Kızıl Çin Vahşeti”ni bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

http://www.gokbayrak.com/

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Facebook PaylaşımıTwitter Paylaşımı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile