Hace-i Türkistan Ahmed Yesevi

BM – UNESCO 2016 AHMED YESEVİ YILI ÜZERİNE…

BM UNESCO (Eğitim Bilim ve Kültür teşkilatı), 2016 yılını Ahmed Yesevi yılı ilan etmiştir.

Ahmed Yesevi, 1093 – 1166 yılları arasında bugünkü Kazakistan’da yaşamış bir düşünce insanı, din adamıdır. Türklerin Müslümanlaşmasında büyük etkileri ve katkıları olmuştur.  İslam’ın öğreticisi olarak bir eğitimcidir; aynı zamanda ahlakçı, ruh terbiyecisidir. Milletimize İslam’ı, İslam ahlakını öğretmiş, sevdirmiştir. Tasavvuf üstadıdır; şairdir. İnsanımızın öğrenmesine, bilmesine, kişisel ve toplumsal açıdan gelişmesine çalışmıştır.

O, bir kanaat önderidir. Tasavvuf edebiyatı açısından önemli ve değerlidir. Türk İslam toplum felsefesinin oluşmasına da katkısı vardır. Bir kere onun düşüncelerinin temelinde Kur’an ve sünnet / hadisler vardır; o, Kur’an’ı  ve  hadisleri anlatmış, açıklamaya çalışmıştır; ömrünü bu yolda harcamıştır. Demek ki İslam sevdalısı biri! Nefse, dünya malına, dünya sevgisine önem vermemiştir. Yesevi,  müslümanca yaşamayı hedeflemiş ve buna gayret etmiştir.  Müslümanların İslam ahlakına göre yaşamaları gerektiğini öğütlemiştir.

En önemli eseri Divan-ı Hikmet’tir. Divan-ı Hikmet’teki şiirlerin tamamı Yesevi’ye ait değildir; ama büyük ölçüde onundur veya onun etkisinde söylenmiş, yazılmış şiirlerdir. Aslında onlar şiir demek ne kadar doğrudur o da ayrı… Şiir değil de hikmet demek uygun olur; zaten hikmet denmiş; kitabın adı da o. Bu hikmetler Allah’ı, Peygamberi, cennet ve cehennemi, İslam ahlakını anlatır, sevdirir. İnsanları uyarır. Yesevi, bir uyarıcıdır da! Özellikle Ortaasya’daki Türkler arasında bu kitap çok kıymetlidir. Türklerin Müslüman olduktan sonra yazdıkları önemli kitaplardan biridir.

Feridun ESER

Sayın Feridun ESER Bey'in yazmış olduğu "Ahmed Yesevi" isimli kitabı temin için Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-posta adresinden irtibata geçebilirsiniz. Kitap fiyatı 5 Tl'dir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Facebook PaylaşımıTwitter Paylaşımı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile