Okuyan Bir Türkiye İstiyoruz

Okuyan Bir Türkiye İstiyoruz

“ Kitap okuma; hava gibi, su gibi, yemek gibi günlük hayatımızın bir parçası olmadıkça kültürel gelişmemizi tamamlamamız ve bilgi çağını yakalamamız mümkün değildir. UNESCO ve Kültür Bakanlığı’nın yapmış olduğu araştırmayı okuyunca bilgi çağını yakalamamız için daha fazla gayret etmemiz gerektiğini anlayacağız.

Televizyon izliyor, internete giriyor ama ne acı ki okumuyoruz. UNESCO tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. Avrupa'da yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye'de sadece on binde bir.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO, dünyadaki okuma alışkanlıklarını rapor haline getirdi. Rapora göre, Türkiye, kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86'ncı sırada yer alıyor.
Avrupa'da yüzde 21 olan kitap okuma alışkanlığı Türkiye'de yok denecek kadar az. Yılda kitaba ayrılan süre bir günlük TV izleme süresiyle aynı: 6 saat. İhtiyaç listesinde 235. sırada.

Kültür Bakanlığı tarafından yapılan istatistiklere göre ise bir yılda basılan kitap, gazete okuyanların nüfusa oranı, kütüphane ve kahvehane sayılanırının kıyaslanması ve ülkelere göre kitap okuma oranları ise şöyledir. Bir yılda basılan kitapların çeşidi ülkelere göre şöyledir:

ABD 85.121
Japonya 42.217
İngiltere 64.761
Almanya 64.761
Türkiye 6.151


Gazete okuyanların nüfusa oranları şöyledir:
Japonya % 62
Almanya % 48
Türkiye % 5


Türkiye’deki kahvehane ve kütüphane sayılarının kıyaslaması ise şöyledir:
Kütüphane sayısı 1412 Kahvehane sayısı 570.000
Buna göre: 49.500 kişiye bir kütüphane düşerken, 122 kişiye bir kahvehane düşmektedir.

Gallup firmasının yaptığı bir araştırmaya göre bazı ülkelerdeki kitap okuyanların nüfusa oranları şöyledir:
Japonya % 14
ABD % 12
Almanya % 11
İngiltere % 11
Türkiye % 0,01


“ Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.” Diyen Mustafa Kemal Atatürk ve bilgi çağına bilgisiz girmeyen çalışan bizler. Ayakta kalmak istiyorsak ülkemizi çağla üstünden çağ atlatmaya mecburuz. Daha çok gayret ederek daha fazla çalışmalıyız ve daha fazla okumalıyız. Çocuklarımızda kitap okuma alışkanlığı uyandırmak istiyorsak öncelikle anne ve babalar olmak üzere biz, kitap okuma alışkanlığına sahip olmalıyız. Okuyan anne ve babaların çocuklarına okuma alışkanlığını aşılaması daha kolay olacaktır.

Elinizde tuttuğunuz “ Yedi Renk Öyküler” isimli bu eser bir yıllık araştırma, okuma, inceleme, derleme çalışmasının sonucunda yayına hazırlandı. Kimi zaman duygulanacağınız, kimi zaman tebessüm edeceğiniz, kimi zaman gözyaşlarınızı usulca akıtacağınız hikâyelerin yağmurdan sonra çıkan yedi renkli gökkuşağı gibi sizi her yönüyle kuşatacağı düşünüyoruz. Ülkemizde kitap okuma bilincinin uyanmasında bir nebze de olsa katkı sağlamak dileğiyle… Ailenizle beraber keyifli okumalar diliyoruz.”
Alper Tunga KUMTEPE

Sayın Alper Tunga Kumtepe’yi Haberiniz.com.tr Ailesi olarak tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


Haber: Burak KILIÇASLAN / haberiniz.com.tr

Sosyal Medyada Paylaş:

Facebook PaylaşımıTwitter Paylaşımı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile