Bozuk Oyun / Mahmut Toprakçıoğlu

Bozuk Oyun

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir." name="Mahmut Toprakçıoğlu">Mahmut Toprakçıoğlu

“Bozuk Oyun” romanında, Ermeniler tarafından sık sık gündeme getirilen 1915  olaylarının iç yüzü, yalın bir dille ele alınmıştır.

Boğazlayan ve Kayseri çevresinde yaşayan insanların gerçek hikâyelerinden esinlenilerek kaleme alınan romanda, göç ederken ailesi tarafından Müslüman bir aileye emanet edilen küçük bir kız çocuğunun başından geçen olaylar anlatılmıştır.

Romanda ayrıca, 1878 Berlin Anlaşmasından sonra, Çarlık Rusya’sı tarafından “Hasta Adam” ilan edilen Osmanlı Devletini tasfiye etmek isteyen emperyalist güçlerin, Anadolu’daki sükûneti bozma girişimleri sonrasında, sıradan insan hayatlarındaki savrulmalar işlenmiştir.

Boğazlayan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey'in de görev yaptığı bu dönemde;  Rus Ordusunda, Türkiye’ye karşı savaşan Ermeni Birlikleri’nin ve son yıllarda bütün dünyada genel bir kampanyaya dönüştürülen “Yüz Yıllık Bir Yalanın: Soykırım iddialarının” arka planı ortaya konulmuştur.

www.tarihgazetesi.net

Sosyal Medyada Paylaş:

Facebook PaylaşımıTwitter Paylaşımı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile