100. YILINDA BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI

100. YILINDA BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI

ÜMİT ÖZDAĞ-İLBER ORTAYLI-ÖZCAN YENİÇERİ


ABDULLAH GÜNDOĞDU-OKTAY BİNGÖL-HASAN KÖNİ-HİKMET ULUĞBAY
AYTEN KILIÇ-BİLGE KARBİ-ALİ ASKER-SEVTAP DEMİRCİ-BAYRAM KODAMAN HÜNER TUNCER-OĞUZ KALELİOĞLU-İHSAN ŞERİF KAYMAZ-MİTHAT AYDIN MURAT KARATAŞ-OSMAN KÖSE-ALEV KILIÇ-BÜLENT ŞENER

Birinci Dünya Savaşı, birçok milletin tarihini derinden etkilemiştir. Özellikle de Türklerin, Rusların, Yeni Zelandalıların, Almanların ve Avusturyalıların tarihlerinde Birinci Dünya Savaşı, bu savaşa katılan diğer milletlerden daha derin izler bırakmıştır. Türk milleti, Birinci Dünya Savaşı ile imparatorluğunu tasfiye etmeye zorlanmış, savaşın sonunda kendisi de tasfiye edilmeye çalışılmıştır. Birçok millet için Birinci Dünya Savaşı 1918'de bitse de Türk milleti için 1922'de bitmiştir.

 

Bugün Avrupa'da ki en küçük kitapçılarda dahi Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yılı anısına çıkarılan kitaplar rafları doldururken, Ülkemizde ise konuyla ilgili yeterli ilginin ve önemin gösterilmediği gözükmektedir.

Dünya ve Türk tarihi açısından bu kadar önemli bir aşamayı, bir dönemi oluşturan Birinci Dünya Savaşı'nın, 100. yılında çok daha kapsamlı şekilde değerlendirilmesi gerektiğine inanarak, Birinci Dünya Savaşı konusunda uzman çalışmaları ile ön plana çıkan isimlerin ve değerli bilim insanlarının bir araya gelip detaylı bir şekilde hazırlamış oldukları bu kitap, bilimsel literatüre iz bırakan bir çalışma mahiyetindedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Facebook PaylaşımıTwitter Paylaşımı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile