Tarih Geleceği de Yazar

TARİH GELECEĞİ DE YAZAR

İhsan KURT / Akıl Fikir Yayınları

Tarihe olan ilgimin öncelikle tarih ders kitapları okuyarak başlamadığını söylemem gerekiyor. Ancak yine de bende soru sormama sebep oldukları için onlara borcum olduğunu inkâr edemem. Çünkü hatırladığım kadarıyla bizim dönemimizde okutulan tarih ders kitaplarının bir savaşlar ve antlaşmalar kronolojisi olduğunu söylemek mümkündü. Hatta bugünkü gibi iyi hatırlıyorum tarih kitaplarının sanat, ilim, medeniyet bölümü olarak ayrılan sayfalarında insanlık âlemine katkı sağladığımız, bizim diyebileceğimiz bilgilere de pek rastlanmıyordu. Zaten tarihe karşı ilgim de bu merakla birlikte doğan bir soruyla başladığını söyleyebilirim. Hem de ortaokul sıralarında; biz sanatın, ilmin, medeniyetin neresinde bulunduk? İnsanlık medeniyet âlemine küçük bir katkımız bile varsa bunları neden tarih (ders kitapları) sayfalarında okuyamıyorduk? Oysaki başka milletlerin medeniyete katkılarından bahseden sayfalara rastlıyorduk. Yoksa biz sadece kılıç şakırtıları ile yaşamış ve yaşayan bir millet miydik? Sorular… Sorular…

Bu ve benzer sorular ilk gençlik yıllarımdan itibaren zihnimi hep meşgul etti. Okumalarımı bu yönde de zenginleştirmeye çalıştığımda alan uzmanı olmamama rağmen birçok kaynaklara ulaştım. Hatta sırf bu merakım yüzünden “Eski Türkçe” denilen dil ile yazılmış olan eserleri okumak amacıyla, ancak basılı bu eserleri okuyacak kadar kendimi yetiştirmeye çalıştım. Kısaca bu gayretlerimin sonucunun boşa gitmemesi için yukarıda sıraladığım zihnimdeki sorulara bulduğum cevapları bir kitapta topladım. İlk eserlerimden sayılabilecek bu kitabıma “Bilim Tarihinde Keşiflerin İç Yüzü” adını verdim. Tarihe ilgim elbette burada bitmedi. Yıllar sonra çocuklarımız ve gençlerimiz için “Bilim Tarihinden Hikâyeler” kitabımı çıkardım.

Bütün bu çalışmalarım, araştırmalarım ve okumalarım sonunda tarihin hep tarihte kalmayacağını, kalmamakta olduğunu, çağlar ilerisine de zeminler hazırladığını fark ettim. 

İçinde bulunulan zamanın özelde bizi, genelde insanlığı ilgilendiren bazı olaylarının en azından doğruya en yakın olarak algılanarak yorumlanabilmesinde tarihin büyük bir rolü olduğu elbette inkâr edilemeyecektir. İşte bu gerçeğin kabul edildiğinde, bazıları için keşfedildiğinde, küreselleşen dünyadaki ilişkilere, olaylara, iletişim ve kabuller biçimine ders almanın ötesinde “ders alacak duruma düşmemeye” tarihin ne kadar katkı sağlamakta olduğu gerçeği daha sağlıklı olarak anlaşılabilmektedir. En azından şahsi düşüncelerim bu yönde ağırlık kazanmaktadır da diyebilirim.

Bu küçük çalışmam elbette bir tarih kitabı ya da doğrudan tarihten aktarım yapan bir eser değildir. Öncelikli olarak içinde yaşamakta olduğumuz çağın bizde ürettikleri problemleri dikkate alarak, bazen tarihten küçük perspektifler de aralayarak farklı zamanlarda yazmaya çalıştığım denemeler buketidir bu kitap. Yazıların özellikle son çeyrek yüzyılda yaşanan olaylarla ilişkilendirilerek okunduğunda daha fazla katkılar sağlayabileceğini ümit ediyorum. Ancak örnekler bir bütün olarak dikkate alındığında çalışmamız daha iyi anlaşılacaktır sanıyorum.

İhsan KURT

Yazarın kişisel internet sitesine ulaşmak için tıklayınız...

Sosyal Medyada Paylaş:

Facebook PaylaşımıTwitter Paylaşımı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile