Çin Seddi Tarihi ve Amacı

Çin Seddi Tarihi ve Amacı

Çin seddi M.Ö 221-403 yılları arasına dayanmaktadır, dünya üzerinde bu kadar azim ve kararlılıkla yürütülmüş, bilinen en büyük yapı Çin seddi olarak bilinmektedir. 20′den fazla krallık döneminde inşaası devam etmiştir. Çin soyundan gelen fakat ayrı hanedanlık çatısı altında birleşen bazı milletlerin ortak kararı ile kaçakları, kaçakcıları ve hanedanlıkların zararlı çatışmalarından birbirlerini korumak amacı ile inşaası yapılmayı planlanmıştır. Daha sonra bazı kesimlerin inşaasını bitirdikten sonra kimse üzerinde durmamıştır.

Türk Akıncıları, Çin üzerindeki etkileşimi daha fazla arttırmak ve ağırlığını hissettirmek için, Çin’in Kuzey kesiminden ağırlıklı olarak saldırılarını yüz yıllar boyunca devam ettirmiştir. Bu durum karşısında eli kolu bağlanan Çin hanedanlıkları, Türkleri durdurmak için çeşitli yollar denemiş olsada, bu düşüncelerinde başarılı olamamıştır.

Hal böyle olunca, elindeki son kozu oynamak zorunda kalan Çin hanedanlıkları, ortak bir çalışma yürüterek toplamda 6.000 km uzunluğundaki bu Çin seddini inşa etmişlerdir. Stratejik konumun önemine göre duvar kanlınlığı incelip azalırken yüksekliğide buna paralel olarak arttırılmıştır. Bazı kesimlerinde kullanılan taşlar çok sağlam yapılmasına rağmen bazı kesimlerinde tuğla gibi basit ve dayanıksız yapılar kullanılmıştır.

Çin hanedanlığı Türklerin özellikle saldırdıkları noktaları 7 metre kalınlığındaki 4-6 metre uzunluğundaki sağlam tuğlalardan yapmıştır. Fakat saldırı noktalarına uzak kesimleri ise dayanıksız malzemeden yaparak inşatına hız kazandırmıştır. Dayanıksız yerlerin amacı, Çin’de suç işlemiş veya kaçakcılık yapan insanların hızını yavaşlatması için oluşturulmuştur.

Resmi Çin kayıtlarında tutulan bazı kaynaklara göre Çin seddinin yapılmasının en büyük nedenleri şunlardır,

  • Türk boylarının özellikle Hiung-nu hanedanlığının yer aldığı bölgeye sık sık yaptığı Akınları durdurmak amacı ile böyle bir Sedde gerek duyulmaktadır.
  • Önemli hanedanlık görevlilerinin, Özellikle Çin imparatorluğuna karşı ayaklandırma başlatan yöneticiler için sürgün bölgesi oluşturmak.
  • Kaçakcıları ve Suç işleyip kaçan Çin vatandaşlarını önlemek
  • Ülkeyi tek yönetim altına toplamak
  • Kuzeyden gelebilecek Türk saldırılarınakarşı ülkeyi korumak,

Tüm bu nedenlerden dolayı millattan önce 300′lü yıllarda kurulan Çin seddi millattan önceyapılmış fakat yarım kalmış tüm sur duvarlarını birleştirmeyi başarmış ve 17. yüzyıla kadar ayakta durmayı başaran 6.000 km’lik kısımdan sadece 2.500 km bir uzunluğu ayakta tutmuşlardır.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Facebook PaylaşımıTwitter Paylaşımı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile