Ayarsız: "Bir Pencere Yeter Konuk Etmek İçin Umudu..."

Ayarsız: "Bir Pencere Yeter Konuk Etmek İçin Umudu..."

Fikir, Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi AYARSIZ'ın Mayıs 2016 tarihli 3. sayısı çıktı...

“bir pencere yeter konuk etmek için umudu” Ayarsız dergisinin Mayıs sayısının mottosu. Kendine âit bir dil kurma noktasında önemli bir mesafe kat eden dergi, 3. sayısında yeni zengin bir içerikle okuyucusunun huzuruna çıkıyor.

Mayıs sayısında öne çıkan birkaç yazı ise şöyle: Romancı Metin Savaş “Gökdelen” romanı üzerinden günümüz toplumuna dair bir önemli değerlendirmelerde bulunarak mekânın insan için anlamını sorguluyor. Sanatçı Ahmet Şafak “Bugünkü boşvermişlik ikliminden hiçbir millî sonuç çıkmaz. Millî sanat mı? Hangi birikimle? Millî sanatın olabilmesi için millî folklorun olması şarttır. Folklor deyince halk oyunları zanneden aydın takımıyla nereye kadar?!” diyerek isyânını dile getiriyor. Kübra Pehlivan, “Nejat” isimli genç bir eczacının, Teşkilat’ın emriyle, Lawrence hakkında bilgi toplamak için Baalbek kazılarına katılmasının hikâyesini anlatıyor. Türkiye’de bilim kurgu sinemasının neden gelişmediğini Emel Bilge Çınar’ın yazısında bulabilirsiniz. Fenomen olma yolunda ilerleyen Lazutî Kıpçak Hoca yine kendi üslubunca Müslümanlara sesleniyor. Gökçe Nur Şafak insanın çevre ile olan ilişkisini yerli bir bakış açısıyla değerlendiriyor. Fırat Kargıoğlu, Kafka’nın “Melezleme” öyküsünün üstünden kendi anlam dünyasını okurlara açıyor. Bu sayıda ayrıca, Göktürk Ömer Çakır, Ahmet Turan Tiryaki, Kubilay Kavak, Burak Kürkçü, Hakan Boz, Rahmi Şeyhoğlu, Turgay Bostan, Murat Kerem Yılmaz, Metin Turhan, Veysel Gökberk Manga, Oğuzhan Murat Öztürk, Cumhur Bulut, Afşin Hatipoğlu, Fatih Oğuz, Savaşkan İlmak, Afşin Selim, Sidre Mete, Ozan Bodur, Erkan Çakıcı, Levent Albayrak, Ayşegül Büşra Çalık, Mehmet Parlar, Mehtap Akkoyun, A. Serkan Selay, Mehmet Ümit Çeken, Oğuzhan Özdaş Feyzullah G. Hilal’in yazıları yer alıyor. Hakan İlhan Kurt, Bleda Yaman, Alperen Parlar, Selami Mete Akbaba ise şiirleriyle dergide yer alıyor.

Ayarsız ayrıca Mayıs sayısında okuyucularına Dilaver Cebeci’nin dizelerinin eklendiği Mehmet Başbuğ’un “Atlar” isimli tablosunu poster olarak veriyor.

 

ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

MAYIS SAYISINI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

Sosyal Medyada Paylaş:

Facebook PaylaşımıTwitter Paylaşımı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile